Časté otázky

Som rodič

01 Kde sa Môžem zúčastniť robotického prímestského tábora a čo nás tam čaká?
V tomto roku máme vyhlásené robotické tábory exkluzívne len v Liberci, Českej Lípe a Novom Boru. V prvom rade nás tam čaká veľa zábavy. Budeme stavať z LEGA rôzne roboty a následne im vdýchneme život. Ukážeme si, ako vyzerá správny kód, čo všetko musí programátor vedieť a čím by sa mal riadiť. Súčasťou tábora nebude len robotika, ale aj bezpečnosť vo svete Internetu. S deťmi si budeme ukazovať, ako overovať zdroje, povieme si, ako má vyzerať silné heslo a ako spoznať nebezpečné stránky. Povieme si, na čo si dať pozor najmä na sociálnych sieťach, ako sa brániť kyberšikane (so zástupcami Polície SR) a ukážeme si, ako odhaliť podvodné správy. V neposlednom rade nás čaká celodenný výlet do prírody, ktorý bude prebiehať s pomocou mobilných telefónov, GPS, QR kódov, šifrovanie a ďalších vymožeností. Vyskúšame si s deťmi, ako nám technológie pomáhajú, bez toho aby sme sedeli za počítačom. Bude to skrátka technológiami nabitý tábor s dôrazom na pohyb vonku.
02 Kde nájdem termíny?
Krúžky prebiehajú od októbra do júna. Aktuálne termíny sú na webových stránkach v sekcii "Krúžky" alebo "Tábory" a takisto na našej prihláške - po rozkliknutí kraja / mesta sa otvorí zoznam všetkých zazmluvnených škôl s termínom krúžku. Pokiaľ Vám termín nevyhovuje, skúste sa prihlásiť na inú školu v okolí. Kým nestlačíte "odoslať", nie ste prihlásený. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že deň a čas krúžku budeme musieť zmeniť napríklad preto, aby sme sa prispôsobili rozvrhu školy. Ak sa tak stane, všetky prihlásené deti oslovíme a ponúkneme iný termín. Pokiaľ by Vám náhradný termín nevyhovoval, prihlášku bezplatne stornujeme.
03 Na škole nie je termín, čo mám robiť?
Dôvod, prečo na škole nie je termín, je jediný. Aj napriek obrovskej snahe nášho tímu sa nám zatiaľ nepodarilo sa školou dohodnúť na konkrétnom dátume. Na drvivej väčšine škôl máme sľúbené, že termín budeme vedieť do 1/2 septembra. Veríme, že sa to podarí. Ak nechcete čakať, až termín oznámime, môžete sa prihlásiť už teraz. Pokiaľ zvolený termín nebude vyhovovať, prihlášku bezplatne zrušíme.
04 Koľko vedecký krúžok stojí?
Cena krúžku sa líši okrem iného v závislosti na výške nájmu, ktorý účtuje hostiteľská škola a pohybuje sa v rozmedzí od 3,27 do 3,93 € za lekciu. Počas polroka prebehne 15 lekcií po 60 min., takže celkom je cena za polrok od 49 do 59 €. V cene sú zahrnuté všetky pomôcky a spotrebovaný materiál. Deti na krúžok potrebujú iba peračník a pracovný odev. Presná cena sa zobrazí v prihláške akonáhle vyberiete školu, kde chcete krúžok navštevovať a to ešte pred tým než prihlášku potvrdíte. Cena technického a robotického krúžku je mierne vyššia kvôli vstupným nákladom na stavebnice.
05 Moja škola nie je v systéme, čo to znamená?
Ak škola nie je v systéme, znamená to, že s ňou nemáme dohodu o otvorení krúžku. Nezúfajte, ešte nič nie je stratené. Pokúsime sa školu osloviť a krúžok ponúknuť. Tu by nám moc pomohlo, aby ste na školu zavolali či napísali e-mail, že náš krúžok chcete a nám o tom dali vedieť. Ak sa ani tak nepodarí školu presvedčiť, môžete navštevovať krúžok v blízkej škole.
06 Musím vyplniť prihlášku na webe?
Áno, prosíme o vyplnenie prihlášky na webe za každého účastníka. Náš systém vie rozpoznať iba prihlášku za jednu osobu. Ak máte problém s vyplnením prihlášky, kontaktujte svojho regionálneho koordinátora (v sekcii kontakty) a on pomôže alebo rovno vyplníte prihlášku po telefóne. Po vyplnení prihlášky dostanete automatický e-mail, kde je možné si skontrolovať všetky informácie. Ak e-mail neprišiel, znamená to: a) zadania zlého e-mailu, b) chybu systému. Skúste to znova a ak sa ani na druhýkrát nepodarí, dajte vedieť krajskému koordinátorovi, jeho telefón a mail nájdete v sekcii Kontakty.
07 Práve som si objednal super krúžok Veselej vedy, čo teraz?
My všetky tieto prihlášky roztriedime a akonáhle počet prihlášok na škole prekročí stanovený limit, krúžok bude otvorený. Krúžkovné je možné zaplatiť kedykoľvek od registrácie prihlášky do začiatku druhej lekcie. Užijeme si veľa zábavy! Ale ak sa od prihlášky do začiatku druhej lekcie čokoľvek zmení, môžete sa bez problémov písomne odhlásiť na veselaveda@veselaveda.sk a ak ste už zaplatili, peniaze Vám vrátime.
08 Neprišlo mi potvrdenie na e-mail.
Prosím, skúste to ešte raz (najčastejšie je dôvodom nedoručeného potvrdenia chyba v mailovej adrese zadanej do prihlášky). Ak sa to ani na druhýkrát nepodarí, dajte vedieť koordinátorovi Vášho kraja, jeho telefón a mail nájdete v sekcii Kontakty.
09 Čo sa stane, ak sa na našej škole prihlási málo detí?
Ak sa nepodarí zohnať dostatok detí na danej škole, ponúkneme Vám možnosť navštevovať náš krúžok na najbližšej škole v okolí. Ale nebojte, my sa len tak nevzdávame a urobíme všetko pre to, aby sme zohnali dostatok malých vedcov a krúžok na Vašej škole otvorili. Máme niekoľko osvedčených trikov, ktoré fungujú skoro zakaždým. Ak sa to napriek tomu nepodarí, prihlášky zrušíme a samozrejme vrátime krúžkovné.
10 Čo keď nevyhovuje termín krúžku?
Hoci by sme boli radi, keby sa nám podarilo nájsť jeden termín na každej škole, ktorý vyhovuje všetkým, zistili sme, že je to nemožné. Preto radíme pozrieť sa aj na okolité školy, možno nájdete termín, ktorý vyhovuje lepšie - nie je potrebné sa obávať, že tam nikoho nepoznáš. Na krúžok chodia deti z rôznych tried a čoskoro sa skamarátia. Ponuku krúžkov a termínov na iných školách Vám vieme poskytnúť.
11 Čo keď sa krúžok nebude páčiť?
Naozaj? Naše krúžky sú zaujímavé a zábavné zároveň, boli vytvorené s deťmi pre deti, máme veľa spokojných veselovedcov po celej ČR. Ale chápeme, že každý budúci vedec má vlastnú osobnosť a čo môže byť dobré pre jedného, inému nemusí úplne vyhovovať. Práve preto ponúkame možnosť bezplatného odhlásenia až do začiatku druhej lekcie s vrátením zaplateného krúžkovného. Vaša spokojnosť je našou najväčšou prioritou.
12 Aké možnosti platby ponúkate?
Náš krúžok sa vždy platí raz za polrok. Cena je daná druhom krúžku a miestom konania. Konkrétnu sumu zistíte v prihláške ešte pred jej záväzným odoslaním. V súčasnosti je možná iba platba bankovým prevodom. Informácie k platbe dostávate ihneď po prihlásení na krúžok a / alebo tábor.
13 Vedci majú zvyčajne veľa špeciálneho oblečenia a pomôcok, budem aj ja niečo také potrebovať?
Hoci aj my budeme robiť zaujímavé pokusy a ako ozajstní vedci používať špeciálne vybavenie, Veselá veda sa o pomôcky postará. V minulosti sme ale prišli na to, že niektoré pokusy môžu naše oblečenie zašpiniť a preto odporúčame vziať si nejaké horšie tričko na prezlečenie. Zároveň z dôvodov bezpečnostno zábavných odporúčame používanie ochranných rukavíc a okuliarov, ktoré má lektor na zapožičanie pri sebe.
14 Sú pokusy, ktoré budeme robiť, nebezpečné?
Neboj sa, všetky pokusy, ktoré máme pripravené, sú efektné, zábavné a bezpečné. Nezabudnite ale počúvať, čo hovorí lektor, pretože ako každá činnosť, tak i veda má svoje pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať.
15 Budem musieť chodiť na krúžok celý rok?
Nie ste si istí? Do začiatku druhej lekcie sa môžete bezplatne odhlásiť a my krúžkovné vrátime. Odhlásiť sa môžete aj pred začiatkom 2. polroku. Stačí poslať e-mail na veselaveda@veselaveda.sk.
16 Čo sa stane, ak lektor ochorie?
Každý polrok bude vždy odučených 15 lekcií. V prípade choroby lektora sa snažíme nájsť náhradu z nášho širokého tímu. Ak sa tak nestane, informujeme na e-mail a telefón dopredu a zameškanú hodinu nahradíme v dohodnutom termíne. To je fér, nie?
17 Je ešte niečo, čo by som mal vedieť?
Pravidlá, určená hlavne pre rodičov, sú na týchto odkazoch: https://www.veselaveda.sk/obchodni-podminky/ https://www.veselaveda.sk/osobni-udaje/ Na koho sa mám obrátiť, ak potrebujem opraviť svoje údaje alebo mám nejaký ďalšie otázky? Najlepšie je sa obrátiť na regionálneho koordinátora - jeho telefón a email sú na www.veselaveda.sk v sekcii Kontakty.
18 Čo sa deti naučia na krúžku robotiky?
Deti sa najprv na chvíľu vrátia do doby, keď stavali z LEGO kociek konštrukcie podľa svojich nápadov a fantázie. Pritom začnú premýšľať o funkčnom usporiadaní jednotlivých častí konštrukcií, aby následne tieto funkcie a úkony pre svoje roboty naprogramovali a roboty tak "oživili". Pri stavaní i programovaní rozvinú zručnosti, ako je riešenie problémov, spolupráce a komunikácie.
19 Ako je to s vekom detí a možnosťou účasti dospelých na táboroch?
Prímestské tábory sú určené pre predškolákov a deti z 1. stupňa ZŠ. Predškolákom myslíme dieťa, ktoré po letných prázdninách nastupuje do 1. triedy - menšie deti nestačí tempu skupiny. Pre deti od 6. triedy už program nie je určený. Vo výnimočných prípadoch (napr. Súrodenci) môže Váš krajský koordinátor rozhodnúť o prijatí detí mimo vekový interval. Pobytové tábory sú určené deťom od ukončenej 1. triedy. Horná veková hranica nie je stanovená, ale väčšinu účastníkov tvoria deti z 1. stupňa ZŠ. Dva turnusy sú vyhradené pre dospelých s deťmi akéhokoľvek veku. Batoľatá do ukončených 2 rokov sú zadarmo, ale musí celý čas zostať v starostlivosti rodičov aj keď účasť na spoločnom programe je možná. Pre deti od 3 rokov je program spoločný, takže rodičia majú časť dňa pre seba. Pri náročnejších častiach ako napr. Celodenný výlet počítame so zapojením rodičov. Horná veková hranica nie je na turnusoch dospelých s deťmi stanovená, ale program je predovšetkým pre deti z 1. stupňa a starší si môžu vybrať či sa ho chcú zúčastniť alebo (po dohode) tráviť čas so staršími kamarátmi a / alebo rodičmi.
20 Je možné chodiť na tábor len niektoré dni?
Prímestský tábor je možné navštevovať len vo vybraných dňoch. Cena sa potom zvyšuje o 5 € za deň (cena za deň sa vypočíta ako cena za týždeň delená 5 plus 5€). Deti prihlásené na celý týždeň majú pri naplnení kapacity tábora prednosť. U pobytových táborov nie je skrátený program možný.
21 Ste poistený?
Áno, ale najprv je potrebné uviesť, že bezpečnosť detí je u nás na prvom mieste. Nepoužívame žiadne nebezpečné chemické látky a pokusy zostavujeme tak, aby ste ich mohli doma zopakovať z bežne dostupných látok. Nami používaná kyselina je stolný ocot odborne vzaté ide o 8% kyselinu octovú ... Máme uzatvorené poistenie pre prípad, že dôjde na krúžku k úrazu alebo k poškodeniu majetku detí alebo školy v dôsledku zanedbania povinností nás alebo lektora. Ale pozor, keď deti šantia a napríklad si vytknú členok, bez toho, aby tomu mohol lektor pri vynaložení riadnej starostlivosti predísť, poisťovňa plnenie neposkytuje. Pre tieto prípady odporúčame rodičom uzavrieť klasickú úrazovú poistku.
22 Sú na Veselovednej základni v Smržove tiež prímestské tábory bez prespania?
Áno aj keď väčšina táborov tu je pobytových. Ale niekoľkých turnusov sa môžu zúčastniť aj deti z najbližšieho okolia formou prímestského tábora. Je dôležité zvoliť správny druh prihlášky - pobytový od nedele do soboty s prenocovaním alebo prímestský od pondelka do piatku 8:00 až 16:00 s denným dochádzaním.
23 Ako je to s dopravou na tábory, kde je nástup / miesto zrazu?
Ako na prímestské tak na pobytové tábory je potreba, aby dopravu detí do miesta konania zaistili rodičia.
24 Môžeme byť na tábore dospelých s deťmi v stane len spolu / s kamarátmi?
Záleží koľko sa Vás prihlási. V jednom našom stane sa veľmi komfortne ubytuje 4-6 osôb, ale chápeme, že niektoré rodiny si želajú súkromie len pre seba, zatiaľ čo iné uvítajú spolubývajúcich. Ak je pre Vás Vaše súkromie dôležité a chcete mať 100% istotu, že budete v stane len Vy, vezmite si Váš vlastný - rôznorodých krásnych miest na stanovanie máme veľa.

Som riaditeľ školy / vedúci inej inštitúcie

01 Čím presne sa zaoberáte a kto za tým stojí?
Sme nezisková organizácia Veselá veda a našim poslaním je prebúdzať záujem o prírodné vedy a technické odbory u detí. Od roku 2011 organizujeme na 1. stupni základných škôl krúžky zábavných vedeckých pokusov z chémie, biológie a fyziky. Cez prázdniny organizujeme prímestské tábory a projektové dni s rovnakou tematikou. V školskom roku 2019/2020 navštevuje naše krúžky vyše 5000 detí vo viac ako 450 školách po celej Českej republike. Veselú vedu založila Martina Fialová ... ..
02 Ako to celé funguje?
Snažíme sa byť čo najviac samostatní a školu zbytočne nezaťažovať. Sami si zariaďujeme lektora, jeho preškolenie a zoznámenie s metodikou, vybavenie a materiál na pokusy, spracovanie prihlášok a platieb, všetku komunikáciu s rodičmi atď. Od školy potrebujeme prenajať učebňu (akúkoľvek, odborná učebňa chémie alebo fyziky je pre deti bonus, ale naši lektori majú vlastné vybavenie a odborné učebne nepotrebujú) a asistenciu, aby sa rodičia a deti o otvorení krúžku na škole dozvedeli a dostali sa na www.veselaveda.sk, kde sú organizačné pokyny i online prihláška. Krúžky prebiehajú cca od októbra do mája, 30 lekcií za školský rok, každá lekcia trvá 60 minút. Platí sa 2x ročne po 2. hodine každého polroka (prvá hodina je ukážková "na skúšku", ak deti nechcú pokračovať, je zadarmo). Družinové deti si lektor vyzdvihuje pred začiatkom krúžku z družiny a po skončení krúžku vracia do družiny alebo s písomným súhlasom rodičov púšťa rovno domov.
03 Má škola zodpovednosť za deti?
Nemá. Počas krúžku preberá za deti zodpovednosť Veselá veda.
04 Môže byť lektorom učiteľ?
Lektori z radov učiteľov sú vo Veselej vede vítaní, ale nie sú podmienkou. Môžu lektorovať na škole domovskej aj na ďalších školách v meste. Kvalifikácia v prírodných vedách nie je nutná - všetci lektori sú vopred vybavení podrobnou metodikou, inštruktážnymi videami ako pokus vykonať aj preškolením zásad bezpečnosti práce. Rozhodujúce je nadšenie pre vec, spoľahlivosť a zodpovedný prístup. Na krúžku si s deťmi obvykle tykajú a vzťahy sú kamarátske. Pracovnú zmluvu s lektorom a výplatu 6-10 € za odučenú hodinu zaisťuje Veselá veda.
05 Aký je harmonogram Vašich aktivít?
Míľniky spolupráce 1. Máj-jún príprava zámeru: s vedením školy si potvrdíme zámer krúžok na škole otvoriť a dohodneme, ako o krúžku informujeme deti a rodičov (v ponuke krúžkov na webe školy, distribúcia letákov, na nástenke ... individuálne podľa zvyklostí na každej škole). 2. V 2. ½ augusta / januára iniciuje zástupca VV koordinačnú poradu s vedením školy s cieľom potvrdiť konkrétny deň, čas a miesto konania krúžku (väzba na rozvrh, družinu atď.), Miesto zrazu nedružinových detí, podmienky nájomnej zmluvy alebo iný titul použitia školského priestoru. Prípadne odovzdanie letáčikov na distribúciu. Najneskôr v 1. týždni v septembri informujeme deti a rodičov o ponuke krúžku. Prihlášky vypĺňajú rodičia do konca septembra (alebo kedykoľvek v priebehu roka, keď sa hlásia na už bežiaci krúžok) na internetových stránkach www.veselaveda.sk. Potvrdenie o prijatí prihlášky a informáciu o začiatku krúžku a administráciu platieb za krúžok zaisťuje Veselá veda. Po ukončení náboru zasiela VV škole pre informáciu zoznam prihlásených detí. 3. Pred prvým krúžkom a. VV a škola podpisujú nájomnú zmluvu. b. Lektor sa príde predstaviť vedeniu školy (ak sa už skôr nezúčastnil koordinačného stretnutia) a proti podpisu prevziať kľúče. c. Rodičom družinových detí posiela VV na podpis súhlas s uvoľnením z družiny po dobu krúžku. 4. Počas každého krúžku Lektor VV vyzdvihuje deti z družiny a po konci krúžku ich tam vracia, vyzdvihuje nedružinové deti na určenom mieste a dohliada na odchod zo školy po skončení krúžku a. Každá hodina začína zhrnutím zásad bezpečnosti, končí upratovaním a zápisom dochádzky a prebranej tematiky do elektronickej triednej knihy Veselej vedy b. Presuny termínov krúžku kvôli prázdninám, náhradné hodiny a pod. rieši Veselá veda priamo s rodičmi.

Som lektor

01 Mal by som o lektorskú činnosť záujem, čo všetko musím spĺňať?
Podmienkou je minimálny vek 18 rokov a trestná bezúhonnosť. Vo Veselej vede môže byť lektorom každý, kto má záujem zodpovedne, spoľahlivo a zábavne odovzdávať vedomosti nielen prírodných vied žiakom I. stupňa. A je jedno, či ide o študenta či mamičku na materskej, aktívneho dôchodcov či učiteľa, ktorý to chce skúsiť inak ako je obvyklé v rámci štandardnej výučby na väčšine slovenských ZŠ. Uchádzača preškolíme, potrebné pomôcky dodáme, zázemie zaistíme a hurá do toho!
02 Jedná sa o prácu na celý deň?
O prácu na celý deň nejde. Väčšinou ide o 1 - 8 hodín týždenne, medzi 12 - 16 hodinou.
03 Musím mať vyštudované prírodné vedy?
Rozhodne nie. U nás je skutočne najdôležitejšie chuť odovzdávať vedomosti deťom. Našu metodiku Vám dodáme.
04 O ako staré deti sa jedná?
Krúžok Veselej vedy navštevujú deti od 1. do 5. triedy, prímestské tábory sú pre predškolákov až do 12 rokov veku.

Naše hodnoty

  • hravo
  • slobodne
  • s rešpektom
  • samostatne
  • bezpečne