Tábory sa rýchlo plnia!  
Neváhajte s prihláškou!
X Prihlášky > TU <

Tlačová správa rádio Slovensko

Rádio Slovensko (25.08.2023), redaktorka: Zuzana Botíková

Rádio Slovensko (25.08.2023), redaktorka: Zuzana Botíková
Veselá veda – Denný tábor: Objavovanie vedy zábavným spôsobom

V tábore „Veselá veda“ sa deti každý deň ponárajú do sveta vedy, a to spôsobom, ktorý je pre nich nielen poučný, ale aj zábavný. Na dnešnej aktivite si deti prezreli a používali rôzne laboratórne pomôcky. „Toto sú kadičky, skúmavky, pipety a Petriho miska,“ popisovali svoje nástroje malí vedci.

Keď sa ich redaktorka opýtala, na čo tieto pomôcky slúžia, deti okamžite odpovedali: „Na pokusy, vzorky, prelievanie. S pipetou dávame presne mililitre.“

Redaktorka sa ich ďalej spýtala, aké pokusy dnes robili. „Z špenátových listov a mrkvy sme vyrábali farbivo,“ povedali s nadšením.

Zaujímavé bolo aj vyjadrenie jedného z detí, ktorý mal jasnú predstavu o budúcnosti vedy. „Chcel by som vymyslieť chemikáliu, ktorá by oživila mŕtveho,“ povedal s nadšením, na čo redaktorka reagovala: „Fíha, to by bol naozaj objav hodný Nobelovej ceny!“

Skúmanie ľudského tela zábavnou formou

Dnes sa deti v rámci tábora zamerali na objavovanie ľudského tela. Lektorka Veronika Špačková vysvetlila, že s najmenšími žiakmi je najlepšie pracovať prostredníctvom rôznych praktických aktivít. „Simulovali sme zloženie krvi pomocou cukríkov, šošovice a fazule, aby deti lepšie pochopili rôzne krvné elementy, ako sú červené krvinky, biele krvinky a plazma.“

„Veda môže byť nielen seriózna, ale aj zábavná,“ dodala Veronika Špačková. „A to je presne to, čo sa snažíme deťom ukázať – že objavovanie a experimentovanie môže byť nielen poučné, ale aj veľmi zábavné.“

Veselá veda po celom Slovensku

„Veselá veda“ organizuje tábory a krúžky po celom Slovensku, s cieľom vzbudiť záujem o vedu medzi deťmi. „Naším cieľom je vytvárať prostredie, kde sa deti môžu aktívne zapojiť do experimentov a objavovania nových vecí,“ povedal Ján Búci, národný koordinátor občianskeho združenia „Veselá veda“.

„V minulom školskom roku sa našich krúžkov a táborov zúčastnilo viac ako 2000 detí. Rôzne experimenty, ako napríklad výroba slizu alebo simulovanie výbuchu sopky, deti fascinujú a motivujú k ďalšiemu bádaniu.“

Ján Búci zároveň povzbudil deti, aby sa nebáli pýtať otázky a objavovať svet okolo seba: „Dôležité je, aby sa deti nebáli experimentovať, pýtať sa, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú.“

Budúcnosť vedy v rukách detí

Redaktorka sa detí spýtala, čo by chceli robiť v budúcnosti. Odpovede boli rôzne:
„Ja chcem byť zverolekárka.“
„Ešte som nad tým nerozmýšľal.“
„Chcel by som byť horolezec alebo špión.“

Každé dieťa má svoju jedinečnú predstavu o budúcnosti, ale to, čo majú spoločné, je ich zvedavosť a túžba objavovať svet.

 

Zdroj:
Botíková, Zuzana. 2023. Veselá veda. (online). Rádio Slovensko. [zobrazené 28.02.2025]. Dostupné na: https://slovensko.stvr.sk/clanky/veda-a-technika/336099/vesela- veda

Autor článku: Mgr. RNDr. Lenka Jánošíková, PhD. (lektor Veselej vedy)
Zverejnené: 04. 03. 2025


Naše hodnoty

  • hravo
  • slobodne
  • s rešpektom
  • samostatne
  • bezpečne